Máme vzťah? Nemáme vzťah?

Ako dlho treba randiť, aby ste sa mohli spýtať: „Chodíme spolu?“ V tomto prípade sa odpoveď odlišuje v závislosti od toho, koho a kedy sa to opýtate. Závisí to tiež od toho, koľkokrát ste mali spolu rande, ako dlho randíte a či ste sa spolu už vyspali. Moja odpoveď je takáto: „Je to vtedy, keď už nedokážete žiť v nevedomosti a potrebujete vedieť, kde vo vzťahu sa nachádzate“.

Keď randíte, môže sa stať, že spadnete do samoľúbosti a popierania, prečo ste vôbec začali spolu randiť. Výsledok je taký, že ste strávili veľa času s niekým (možno týždne či mesiace) bez toho, aby ste vedeli, na čom ste. Dôvod prečo sa nespýtate na to, čo je očividné spočíva v tom, že sa bojíte. Bojíte sa toho, že to, čo cítite, nemusí byť obojstranné.

Vyberiete si preto radšej možnosť „žiť v blaženej nevedomosti“. Určite ste počuli historky o tom, ako si žena myslela, že randí s niekým „exkluzívne“ viac ako rok, a potom zistila, že on sa popri nej stretával aj s inými ženami.

Dôvod bol taký, že jej dostatočne nezáležalo na ich budúcnosti, príliš sa bála stanoviť si hranice vo svojom vzťahu k nemu. To ju transformovalo na „totálnu istotu“ pre neho, a tiež mu to dovoľovalo skúmať ďalšie možnosti, ktoré mal k dispozícii, zatiaľ čo ona si radostne „skackala“ popri ňom.

Nikdy nezabudnite, že účelom randenia by mal byť na prvom mieste vzťah alebo neskôr aj svadba. Nemá tam ísť len o „rýchly vrz“, alebo skľudnenie hormónov. Čas, kedy sa začne randenie meniť na vzťah, je veľmi individuálny. Možno je to vtedy, keď vás predstaví svojím rodičom alebo, keď vás pozve, aby ste spolu bývali. Faktom stále zostáva, že skôr či neskôr sa budete musieť rozhodnúť či chcete alebo nechcete mať spoločný život.

Záväzok deliť sa o materiálne a duševné bohatstvá spočíva vo veciach, ktoré váš vzťah budú udržiavať pokope. Tento záväzok je upevňovaný excelentnými komunikačnými schopnosťami. Aby váš vzťah prekvital aj naďalej, určite je najdôležitejšie, aby ste sa o svojich problémoch rozprávali. Nezmietajte dôležité otázky pod koberec len preto, že sa bojíte, že vás partner opustí. Je to nedostatok komunikácie, ktorý nakoniec otrávi vašu „rieku lásky“ odmietaním, pohŕdaním, nedôverou a neistotou. Keď komunikujete s partnerom, udržujte očný kontakt. Nedostatok očného kontaktu alebo znudené oči typu „áno miláčik“ len dokazujú nedostatok záujmu alebo rešpektu o neho ako osobu.

V čase, kedy prestanete randiť a už ste oficiálne pár, prichádza tá ťažšia časť. Je na čase si užívať. Aby ste udržali svoj vzťah stále svieži, musíte na ňom pracovať tak, že každý deň budete brať rovnako ako prvý deň vášho randenia. Udržujte sa stále upravená, okúzľujúca a zvádzajúca tak, aby váš partner nedostal ani len náznak myšlienky zatúlať sa k inej.

Je samozrejme dôležité udržať si zmysel pre humor. Nenaplňujte deň vášho partnera sťažnosťami, mrnčaním a prosíkaním o pozornosť. Ste tu pre to, aby ste si užívali svojho partnera a čas strávený s ním. Zavaliť ho denne problémami, ktoré on nedokáže v žiadnom prípade za vás vyriešiť, je zbytočné.

Zväzok medzi dvoma ľuďmi znamená, že sa zaväzujete tráviť svoj čas, priestor a život spoločne. Častým dôvodom na krach vzťahov je ten, že jeden partner venuje viac námahy do fungovania vzťahu než ten druhý. Uistite sa, že obaja venujete pozornosť vášmu vzťahu rovnako.

Uvedomte si, že vy a váš partner nie ste siamské dvojčatá.  Obaja máte rozdielne biorytmy, záujmy, hobby, pocity a názory na veci. Buďte empatická a spolucíťte s partnerom. Neberte si osobne to, ak váš partner potrebuje svoj vlastný priestor na dýchanie. Stav, keď sa mu budete snažiť nanútiť svoje názory, chute alebo identitu, sa nazýva vzájomná závislosť. V tomto prípade hrozí priam „udusenie“ partnera svojou láskou a priazňou a neschopnosťou tráviť, čo i len minútu bez jeho prítomnosti. Ak trpíte úzkosťou z odlúčenia, keď sa váš partner rozhodne ísť na nákup bez vás, je na čase navštíviť terapeuta. Pokročilá forma je „psychomrcha“, ktorá svojho partnera nepustí bez jej dozoru ani na krok. Priam smrtiaca žiarlivosť (určite ste videli nie jeden film na túto tému).

Odolajte pokušeniu postaviť vášho partnera na piedestál a idealizovať ho. Iba vás to oboch nastavuje na veľké sklamanie. Začnete priradzovať partnerovi priam nadprirodzené schopnosti, ktoré on nemá. Napríklad, že dokáže všetko opraviť, či vo všetkom sa vyzná. Pozor na „ružové okuliare“. Je priam žiadúce, aby ste svojho partnera uznávali, a verili v jeho schopnosti, ale určite si z neho nespravte „boha“.

Buďte rozumná v nastavení očakávaní, ktoré na jeho plecia zvalíte a buďte pripravená na „donastavovanie“ vašich požiadaviek na neho počas vášho spoločného kráčania životom. Láska je o akceptovaní, a nie o snahe zmeniť osobu, ktorú ľúbite na ešte lepšiu verziu.

Vraví sa, že sex je to lepidlo, ktoré drží väčšinu vzťahov pokope. Ak by to bola pravda, tak inštrukcie pre vzťah by sa nepísali vôbec. Ale to je, bohužiaľ,  ďaleko od pravdy. Nedostatok obmeny, rutina, stres a prepracovanie môže viesť ku apatii a nezáujmu o romantiku. Použite vašu fantáziu, spontánnosť a kreativitu, aby ste udržali vašu romancu tak fyzicky intímnu a vzrušujúcu ako prvý deň, keď ste sa stretli!

Náklonnosť je tiež dôležitý komponent akéhokoľvek vzťahu. Bozkávajte svojho partnera predtým než odíde do práce. Áno, je to klišé, ale je to pravda. Spravte si pravidlo, že nikdy v živote nepôjdete spať nahnevaní jeden na druhého.

To, že ste už prestali randiť, neznamená, že nemôžete chodiť na rande. Plánujte si spolu vzrušujúce výpravy ako napríklad piknik v parku, večera pod holým nebom a výlety ku vašim obľúbeným romantickým miestam.

Urobiť si čas na váš vzťah je základom fungujúceho vzťahu. Čo urobíte prioritou vo svojom živote má najväčšiu šancu aj v ňom zotrvať, a preto sa pripravte na kompromisy, ktoré posunú vášho partnera na prvú pozíciu. Neberte to ako obetu, ale ako súčasť tej „makačky“, ktorá je potrebná pre to, aby váš vzťah kvitol veľmi, veľmi dlho.

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *